26 Nisan 2013 Cuma

Entele


Entele Otu

EnteleSaç uzatma konusunda bir başka efsane entele otu. Üstelik zehirli bir bitki olan entele otu, o kadar çok konuşulmuş ki, şaşmamak elde değil. Ticaretinin yapılması yasak bir bitkiyi kim bu kadar anlatıyor, bitkiyi bulamayan losyonu kullanıyor, zehirli ve yasak bir bitkiden kim losyon yapıp satıyor bunların hepsi düşünülmesi gereken konular.

Entele Losyonu

Aktarlarda, çeşitli kozmetikçilerde ve internette bulunabilen bir ürün olan entele losyonu zannımca bu işin popülerliğini gören bazı uyanıklarca üretiliyor veya tam tersi bu losyonu üretenler entele otunu popülerleştiriyorlar. Sonuçta meselenin ucu para kazanmaya dayanıyor ve insanların sağlığı kimsenin umurunda değil. 

Bit Otu

Entele halk arasında bit otu olarak da bilinir. Bu otun tıpkı sinemaki de olduğu gibi mikrop kırıcı özellikleri biliniyor. zaten zehirli olan entele (bit otu) zannımca eskiler tarafından bit ve parazitleri öldürmekte kullanılıyormuş.

Ayrıca bu bitkinin çok fazla türü bulunuyormuş, özellikle en etkili olanı Türkiye'de değil  afrikanın yüksek dağlarında yetişen türüymüş. araştırmalar bunu söylemekte.

"Yapılan bitkisel preparatların kullanımı D. staphisagria vücut biti yok etmek için tohum antik çağlardan beri kabul edilmiştir. solucan ve böcekleri yok etmek için kullanılmış bir ot var karşımızda"

Genelde böcek sokmalarına karşı atlarda kullanılan bu otu, amerikan sağlık dairesi tam güvenli bulmuyor, özellikle çocuklarda hamilelerde ve emzirenlerde kullanılmamasını öneriyor. Genel anlamda kullanımı ise daha çok parazitlere karşı bir kullanım alanı var. Ancak ciddi anlamda toksik bir bitki, hani ola ki ben inanır kullanırım diyenler için uyarayım ben.

Entele Otu Saç Uzatma Kürü

EnteleUzun araştırmaların sonucunda sinamekiye oranla saçla daha alakalı yazılar buldum, bu ota ilişkin. Ancak saç uzatır diyen yerel bir kaç kaynak dışında gene bir sonuç yok, forumlardaki tartışma konuları var, daha ilginci türkçe forumlara atıflarda bulunulmuş. Türkçe siteler ise uzattığından ttun da saç çıkardığına dair bir sürü birbirisinin aynı yazıyla dolu. İşin doğrusu bende uyandırdığı izlenim dünyaya mal olmuş şifacılarımız olduğu, onlarca bilim insanı ve uzman bizim her derde devacıları gördükçe, labaratuvarları kapatacaklar diye korkmadım desem yalan olur. 

Sonuç olarak entele saç uzatır mı hiç sanmıyorum. Ha herkes istediğine inanmakta saç uzatma noktasında istediği ürünü kullanmakta serbest. Bundan sonraki makalemiz yılan yağı inceleyebilirsiniz.

12 yorum:

 1. Tecrübe etmediğiniz bir konuda şahsi şüpheye ve önyargıya dayalı bir makale yayınlamak yerine, bizzat otu deneyerek daha net ve gerçekçi sonuçlara ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum, acizane

  YanıtlaSil
 2. şahsi şüphe değil entele otu zehirli bir ot ve ben bunu yazdım. zehirli bir otu neden deneyeyim. buyrun siz bu otun saç uzatmayı nasıl sağladığını bilimsel olarak yazın biz de alkışlayalım.

  YanıtlaSil
 3. ya iyice araştır ya da dene o zaman! milleti yanlış yönlendireceğine hiç yazma daha iyi! ben kullanıyorum gayet de memnunum, saçlarımın daha hızlı uzadığını arkadaşlarımdan gelen olumlu tepkiler sayesinde onaylamış bulunuyorum. zehirli diye kimse sana ağzına at demiyor ki, saç için faydalı bu!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bana entele otunun saç uzattığına dair bilimsel bir tek makale göster. bu otun zehirsiz olduğunu da ispatlaman lazım. saçma sapan şeyleri satıyorlar zaten insanlara. gelip bir de burada algı manüplasyonu yapıyorsunuz. gelen tepkilerle onaylamak nedir. şimdi sen git bunları kadınlar klübünde yaz belki orada inanan çıkar da satın alır.

   Sil
  2. İbni Sina ve diğer Osmanlı kitaplarında da geçiyor eski tıpta adı geçen bir bitki, özellikle Hindistan'daki kadınlar sıklıkla kullanıyor Saçlarından belli olmuıyor mu !!!! Zehirli olduğunu nerden çıkartıyorsunuz zehirli olduğunu ispatlayan bilimsel bir kaynak da yok sadece toksit barındırıyor deniyor açık yara olmadığı sürece problem olmayacaktır.Gözüne gelipte herhangi bir şey olmayanlar var çevremde elbette gelmemeli kullanırken dikkatli olunmalı .Marketlerde ki satılan çoğu üründe toksit içinde zaten :)

   Sil
  3. kardeşim geç ibni sinayı, osmanlıyı, bak t.c. sağlık bakanlığı bu bitkiyi yasaklıyor, siz hala atıp tutuyorsunuz. http://dosyaism.saglik.gov.tr/Eklenti/7581,aktarvebaharatciacilisi2pdf.pdf?0

   Sil
 4. Ben denemeye basladm ����������

  YanıtlaSil
 5. ben daha önce bir çok ürün kullandım ama bu ürünü yeni keşfettim bir büyügüm önerdi onun önceki halini görmedim ama yakınları bayagı saçlarının çıktıgını sölediler bende alıp kullanmaya başladım ama umarım aldıgım ot sahte degildir sahtesi çok imiş 10 gr 60 tl gerisini siz düşünün kilosu 6bin tlye geliyor :)))

  YanıtlaSil
 6. Saça zarar veririm vermez mi?

  YanıtlaSil
 7. sen çok biliyorsun ya bu bize yeter

  YanıtlaSil
 8. birşey bilbwdiğin bir konu hakkında çok koşumuşsun kullan dene yada yorum yapma

  YanıtlaSil
 9. entele otu kullananlara genel cevabım, ben zararlı diyorum kardeşim, kullanıp kullanmamak sizin bileceğiniz iş, sağlık bakanlığı yasaklamış bitkinin, satışını hala daha gelip burada bilgiçlik taslıyorsunuz, dileyen kullanır dileyen kullanmaz.

  YanıtlaSil